کد مطلب: 46805 تعداد بازدید: ۳۶۱

یاداشتی به مناسبت شهادت امام محمد باقر؛

امام محمد باقرعلیه السلام شکافنده علوم انبیا علیهم السلام است

چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۵:۳۳
حضرت امام محمد باقر علیه السلام شکافنده علوم انبیا علیهم السلام است و در تمام مدت انجام دادن وظایف خطیر امامت به نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی و تعلیم شاگردان و رهبری اصحاب و مردم و اجرا کردن سنت هاس جد بزرگوارشان در میان خلق پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه ریحانه النبی(س) اهرم، طلبه این مدرسه زهرا بهزادی به مناسبت شهادت امام محمد باقر علیهم السلام یاداشتی در خصوص زندگی حضرت بیان داشت: حضرت امام محمد باقر علیه السلام شکافنده علوم انبیا علیهم السلام است و  در تمام مدت انجام دادن وظایف خطیر امامت به نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی و تعلیم شاگردان و رهبری اصحاب و مردم و اجرا کردن سنت هاس جد بزرگوارشان در میان خلق و متوجه کردن دستگاه غاصب حکومت به خط صحیح رهبری و راه نمودن به مردم در جهت شناخت رهبر واقعی و امام معصوم پرداخت.

حضرت امام محمد باقر علیه السلام 19 سال و 10 ماه پس از شهادت پدر بزرگوارش حضرت زین العابدین (ع) زندگی کرد و در دوره امامت امام محمد باقر علیه السلام و فرزندش امام جعفر صادق علیه السلام مسائلی مانند انقراض امویان و بر سر کار آمدن عباسیان و پیدا شدن مشاجرات سیاسی و ظهور سرداران و مدعیانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و دیگران مطرح است .

 ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در این دوره پیش می آید و عده ای از مشایخ صوفیه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پیدا می شوند .

 قاضیها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پدید می آیند و فقه و قضاء و عقاید و کلام و اخلاق را  بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسیر می نماید و تعلیمات قرآنی به ویژه مسأله امامت و ولایت را که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسیاری از حق طلبان را به حقانیت آل علی علیه السلام متوجه کرده بود و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دین به دنیا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احادیث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند.

امام سجاد علیه السلام با زبان دعا و مناجات و یادآوری از مظالم اموی و امر به معروف و نهی از منکر و امام باقر علیه السلام با تشکیل حلقه های درس ، زمینه این امر مهم را فراهم نمود و مسائل لازم دینی را برای مردم روشن فرمود .

رسول اکرم اسلام ( ص ) در پرتو چشم واقع بین و با روشن بینی وحی الهی وظایفی را که فرزندان و اهل بیت گرامی اش در آینده انجام خواهند داد و نقشی را که در شناخت و شناساندن معارف حقه به عهده خواهند داشت ، ضمن احادیثی که از آن حضرت روایت شده ، تعیین فرموده است.

حضرت امام محمد باقر علیه السلام  در هفتم ذیحجه سال ۱۱۴هجری در سن ۵۷سالگی در مدینه به وسیله هشام مسموم شد و چشم از جهان فروبست و پیکر مقدسش را در قبرستان بقیع کنار پدر بزرگوارش  به خاک سپردند..